Cukier – krzepi czy jest białą śmiercią?

Już od wielu lat wiadomo, że cukier to jeden z bardziej szkodliwych składników spożywczych, jaki gości na sklepowych półkach. Jednak nadal wielu ludzi nie wyobraża sobie herbaty czy domowych wypieków bez niego. Im szybciej z niego zrezygnujesz tym lepiej dla Ciebie! Nie jestem katem i wiem, że smak słodki potrafi czynić cuda – działa jak plaster na zły humor czy zmęczenie. Nie chodzi o to, żeby pozbyć się słodkości z menu, ale o to, żeby potrafić korzystać ze zdrowszych alternatyw i unikać białego cukru w codziennej diecie.

Czym w takim razie go zastąpić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

 

KSYLITOL

Czyli cukier brzozowy, pozyskiwany z kory brzozy. Nie jest produktem bezkalorycznym, ale zawiera około 30-40% kalorii mniej. Wyglądem przypomina kryształki cukru i z powodzeniem możesz go nim zastępować w stosunki 1:1, bez obaw, że wypieki nie wyjdą. Oprócz tego, że jest to mniej kaloryczny zastępnik, ksylitol ma również wiele właściwości prozdrowotnych, m.in.: zapobiega powstawaniu próchnicy, a także działa jak naturalny prebiotyk stymulując rozrost prawidłowej flory bakteryjnej. W jego spożyciu należy zachować umiar, ponieważ ma właściwości przeczyszczające.

ERYTRYTOL

Występuje naturalnie w warzywach i owocach. Jest słodzikiem, który wnosi minimalny ładunek energetyczny – 100g zawiera około 20 kcal. Jest o około 30-40% mniej słodki niż cukier, świetnie znosi podgrzewanie do wysokich temperatur i nie pozostawia obcego posmaku. Występuje w postaci proszku o konsystencji zbliżonej do klasycznego cukru. Należy do tej samej grupy chemicznej co ksylitol, więc tak samo jak on, będzie powodował biegunki przy nadmiernym spożyciu.

MIÓD

Słodki przysmak produkowany przez pszczoły. Oprócz naturalnie występujących cukrów zawiera również witaminy, składniki mineralne, enzymy, kwasy organiczne oraz wiele innych, bardzo wartościowych pierwiastków. Dodatkowo, miód działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczno, ratuje nas podczas przeziębienia, łagodzi stany zapalne gardła i nadaje się do leczenia ciężko gojących ran. Aby cieszyć się wszystkimi właściwościami miodu, nie należy go podgrzewać do temperatury wyższej niż 40 stopni, więc nie jest to produkt, którym możesz zastąpić cukier w wypiekach.

STEWIA

To roślina, w której liściach znajdują się glikozydy stewiolowe odpowiadające za jej słodki smak. Stewia nie ma ładunku energetycznego, co oznacza, że spożywając produkty słodzone stewią, nie dostarczamy sobie kalorii. Stopień słodkości stewii wynosi około 200-300 razy więcej niż białego cukru, więc używaj jej w naprawdę niewielkich ilościach. Na rynku dostępne są wysuszone liście stewii, które możesz dodać do herbaty, stawia w formie proszku, płynu lub tabletek. Ma ona swój dość specyficzny posmak, który nie każdemu będzie odpowiadał.

SYROP KLONOWY

Czyli sok z klonu, który został poddany procesowi odparowania wody. Oprócz naturalnie występującego cukru, zawiera w składzie składniki mineralne oraz witaminy. Dostarcza o około 30% kalorii mniej niż cukier. Nadaje się do słodzenia naleśników, placków czy koktajli.

MELASA

To produkt uboczny, który powstaje przy produkcji cukru. Rafinowany, biały cukier, podczas procesu oczyszczania zostaje pozbawiony wielu składników odżywczych, jak chociażby żelaza, fosforu, wapnia, cynku czy witamin z grupy B, które trafiają właśnie do melasy. Z powodzeniem możesz używać jej do słodzenia twarożków, naleśników czy gofrów.

SYROP DAKTYLOWY

Pozyskuje się go z naturalnie słodkich i przepysznych daktyli, które jako owoce, dostarczają oprócz cukrów, witamin i składników mineralnych. Syrop daktylowy jest produktem bardzo słodkim, więc zastępując nim cukier, powinieneś go używać o około 1/3 mniej.

TAGATOZA

Słodzik pozyskiwany z laktozy, ale niezawierający jej, czyli może być spożywana przez osoby cierpiące na nietolerancję. Zawiera o połowę kalorii mniej niż klasyczny, biały cukier. Dobrze znosi podgrzewanie, więc możesz używać jej w produkcji domowych wypieków. Podobnie jak ksylitol, tagatoza działa prebiotycznie, wpływając korzystnie na pracę jelit. W odróżnieniu od niego i erytrytolu, nie powoduje biegunek nawet przy wysokim spożyciu.

 

Jak  widzisz, zdrowszych zastępników cukru jest całkiem sporo. Możesz z powodzeniem korzystać z nich, nie tracąc przy tym przyjemności z jedzenia słodkości.

Jeśli znasz już któryś z nich i używasz w swojej kuchni, podziel się doświadczeniami w komentarzu.

 

Pozdrawiam,

Marta

 

2 komentarze

  • Beata pisze:

    Dziękujemy za proponowane produkty zastępujące cukier , skorzystamy z nich na pewno . Pozdrawiamy z Powidza , ciocia Beata , Antosia , Bianka i wuja Andrzej ? ?

  • Aga pisze:

    Miody uwielbiam od zawsze? są z nami cały rok. Dziękuje za „przeczyszczające” informacje nie wiedziałam ?Fajnie poczytać mądre wpisy?

Zostaw komentarz