Marta Makowska

Jestem absolwentką dietetyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z fitoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Posiadam również tytuł zawodowy Zielarza-Fitoterapeuty. Interesują mnie zagadnienia związane z dietetyką kliniczną, sportową oraz żywieniem dzieci i kobiet w ciąży. W 2012 roku zostałam finalistką ogólnopolskiego konkursu dla młodych żywieniowców organizowanego przez firmę Nestle. Dzięki temu, miałam przyjemność występować jako prelegentka na V Konferencji Naukowej nt.: „Fizjologiczne Uwarunkowania Postępowania Dietetycznego” w Rogowie oraz przedstawić prezentację pt.: „Możliwość leczenie cukrzycy typu II przy pomocy raw diety”. Jestem również autorką e-booka „Moja naturalna ciąża”, który jest zbiorem informacji i przepisów jak stosować zioła w tym magicznym czasie.

Moimi pacjentami są wszystkie osoby, które potrzebują interwencji żywieniowej, aby pobudzić naturalne procesy zdrowienia. Współpracuję z pacjentami cierpiącymi na choroby dietozależne i metaboliczne, np. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, dna moczanowa, choroby tarczycy oraz układu pokarmowego. Wspieram również w terapii pacjentki z zespołem policystycznych jajników oraz starające się o ciążę. Konsultuję także kobiety w ciąży i dzieci, które z powodów medycznych muszą być na diecie eliminacyjnej. Przygotowuję plany żywieniowe dla osób trenujących sporty wytrzymałościowe oraz siłowe, zarówno na poziomie amatorskim, jak i zawodowym. Z racji własnego doświadczenia, specjalizuję się w układaniu diety wegetariańskiej i wegańskiej. Zajmuję się także pacjentami nie skarżącymi się na konkretne dolegliwości, lecz chcącymi zmienić swoje nawyki żywieniowe, odżywiać się zdrowo i świadomie.

Celem pracy dietetyka jest nauka właściwego sposobu odżywania, dostosowanego indywidualnie do każdego pacjenta. Do realizacji tego celu wykorzystujemy spersonalizowany plan żywieniowy oraz odpowiednią suplementację. W swojej pracy wykorzystuję zarówno wiedzę z zakresu fitoterapii. Dla każdego pacjenta, który potrzebuje wsparcia leków roślinnych, opracowuję indywidualną kompozycję ziołową do samodzielnego przygotowania w domu.

Zdrowe odżywianie to dla mnie jedynie składowa zdrowego trybu życia, dlatego dbam o regularną dawkę ruchu, prawidłowy sen, stosuję naturalne metody wspomagania odporności oraz ekologiczne kosmetyki. Oprócz pracy z pacjentami oraz ciągłego poszerzania wiedzy z dziedziny dietetyki, zajmuję się normalnym życiem, czyli sprzątam, piorę i gotuję.

Wykształcenie dyplomowe

KIERUNEK UCZELNIA
DIETETYKA – studia licencjackie UNIWERSYTET PRZYRODNICZY
W POZNANIU
DIETETYKA – studia magisterskie UNIWERSYTET PRZYRODNICZY
W POZNANIU
FITOTERAPIA – studia podyplomowe UNIWERSYTET MEDYCZNY IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO W POZNANIU
ZIELARZ-FITOTERAPEUTA – kurs zawodowy CENTRUM DOSKONALENIA ZAWODOWEGO

Ukończone kursy doszkalające
oraz odbyte konferencje

ROK KURS / KONFERENCJA WYKŁADOWCA / ORGANIZATOR
2021 DIETOTERAPIA ZABURZEŃ ŻOŁĄDKOWO-JELITOWYCH W SPORCIE Tadeusz Sowiński
2019 KONGRES ZIELARSKI. FESTIWAL VIVA ZIOŁA! organizator: Instytut Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych
2019 DIETOLOGY – PERSPEKTYWY I KONFRONTACJE organizator: Lab One
2016 ŻYWIENIE I SUPLEMENTACJA W KULTURYSTYCE I FITNESS Tadeusz Sowiński – Akademia Dietetyki   Sportowej
2016 KOMPLEKSOWE LECZENIE OTYŁOŚCI – OD DIETETYKA DO PLASTYKA organizator: Gdański Uniwersytet Medyczny
2015 ŹYWIENIE W SPORTACH WYTRZYMAŁOŚCIOWYCH Jakub Czaja – Akademia   Dietetyki Sportowej
2015 ZDROWIE KOBIET. JAK PIELĘGNOWAĆ WITALNOŚĆ I DOBRE SAMOPOCZUCIE WE WSZYSTKICH OKRESACH ŻYCIA. Agnieszka Krzemińska – Orkiszowe Pola Edukacja   Żywieniowa
2015 VIII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA „MEDYCYNA SPORTOWA” organizator: Uniwersytet Medyczny   w Poznaniu
2014 DIETETYKA SPORTOWA W TEORII I PRAKTYCE Łukasz Jaśkiewicz – Akademia   Dietetyki Sportowej
2014 ŻYWIENIE W SPORCIE I REKREACYJNEJ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ organizator: Food Forum
2012 FIZJOLOGICZNE UWARUNKOWANIA POSTĘPOWANIA DIETETYCZNEGO organizator: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie