Stare przysłowie fińskie ”sauna on parantaa köyhän miehen”, mówi że „sauna to lekarstwo ubogiego człowieka”

 

Korzystanie z sauny niesie wiele korzyści dla zdrowia i jest zabiegiem powszechnie stosowanym w odnowie biologicznej organizmu. Z roku na rok obserwuję coraz większe zainteresowanie saunowaniem. Jest to moim zdaniem bardzo dobry trend. Ja również saunuję, a także zalecam wielu swoim pacjentom tego typu aktywność w ramach autoterapii. Zauważam jednak, że choć poprawia się świadomość społeczeństwa na temat naturalnych metod regeneracji organizmu, oczyszczania się z toksyn, relaksacji układu nerwowego, a także czynności poprawiających odporność, to nadal mało osób zwraca uwagę na poprawne zasady saunowania. Wizyta w saunie powinna dzielić się na kilka etapów. Chciałbym je tutaj dzisiaj przedstawić!

Przed przystąpieniem do rytuału saunowego należy oczywiście zapoznać się ze wskazaniami oraz przeciwwskazaniami do korzystania z zabiegu sauny. Zachęcam Was do zapoznania się z moim poprzednim wpisem na temat zalet, wskazań oraz przeciwwskazań.

CZĘSTOTLIWOŚĆ

Aby odczuć najwięcej pozytywnych efektów z zabiegu saunowania, zaleca się korzystanie z sauny 2-3 razy w ciągu tygodnia. Jeśli jesteś początkujący, to zacząłbym jednak łagodniej od jednego zabiegu w ciągu tygodnia. 

CYKLE I FAZY

Optymalnym schematem korzystania z sauny jest wykonanie 3 pełnych cykli. Każdy cykl składa się z trzech faz: nagrzewanie (kąpiel w saunie), schładzanie, odpoczynek. Należy pamiętać, że aby zabieg przyniósł korzyści, nie należy się spieszyć i skracać poszczególnych faz. Całość powinna zająć ok. 1,5 godziny.

PRZYGOTOWANIE 

Planując danego dnia korzystanie z sauny, należy pamiętać, aby nie spożywać żadnych pokarmów na dwie godziny przed zabiegiem.

W szatni zostawiamy biżuterię, zegarki i inne metalowe oraz plastikowe ozdoby. Rozbieramy się do naga i zabieramy ze sobą jedynie duży ręcznik, którym zakrywamy ciało. Pamiętajmy o tym, że do sauny nie wchodzimy w stroju kąpielowym. Jest to po prostu niehigieniczne. Dla osób, które nie chcą ściągać ręcznika w saunie, zalecam zabranie ze sobą jeszcze jednego dodatkowego ręcznika, który wykorzystają w celu podłożenia pod nogi w trakcie kąpieli w saunie. 

Przed samym wejściem do strefy saun należy także załatwić potrzeby fizjologiczne, a następnie spłukać ciało wodą, a później wytrzeć się do sucha.

Po spełnieniu wcześniej wymienionych czynności jesteś gotowy do saunowania!

FAZA NAGRZEWANIA

Wchodząc do sauny należy wziąć pod uwagę stopniowanie bodźca z każdą kolejną kąpielą. Na pierwsze wejście zalecam wybranie najniższej ławy. Zawsze możesz w trakcie zabiegu, po wstępnej adaptacji organizmu do ciepła, przesiąść się na ławę wyższą. 

W trakcie nagrzewania możesz przyjąć pozycję siedzącą lub leżącą. Zawsze pamiętaj, aby ręcznik był pod całym Twoim ciałem, również pod stopami. Najlepiej abyś odkrył jak największą powierzchnię swojego ciała, aby była wystawiona na działanie temperatury oraz wilgoci. Jeśli czujesz opór przed odsłonieniem ciała do naga, wówczas pozostań zakryty ręcznikiem. Pamiętaj jedynie o podłożeniu ręcznika także pod stopy.

Faza nagrzewania powinna trwać ok. 12-15 min. Nie przekraczamy 15 minut, a jeśli jesteś początkujący to zdecydowanie wystarczające będzie 8-10 minut. 

FAZA CHŁODZENIA

Choć jest to chyba najmniej lubiana faza korzystania z sauny, to właśnie w tym momencie zachodzą najbardziej dobroczynne reakcje naszego organizmu na zabieg. Chłodzić się należy tyle samo czasu ile trwała faza nagrzewania. Pierwszym elementem chłodzenia MUSI być zawsze zimna kąpiel pod prysznicem. Należy z tego skorzystać, aby spłukać z siebie pot i toksyny. Proszę, nie biegnij od razu do basenów schładzających lub groty lodowej! Najpierw spłucz z siebie wszystko co wypociłeś! Nie możemy tego pominąć przechodząc od razu do basenu schładzającego lub groty lodowej.

Spłukując z siebie pot i toksyny pod prysznicem, zacznij od polewania stóp, następnie idź w górę kończyn dolnych. Przejdź do kończyn górnych, od nadgarstka w kierunku barków. Kolejną częścią jest polewanie tułowia, a dopiero na samym końcu głowy. Zachowaj zawsze kierunek polewania w stronę serca.

ODPOCZYNEK I UZUPEŁNIENIE PŁYNÓW 

Podczas pobytu w saunie, organizm, wraz z potem pozbywa się nie tylko niechcianych substancji toksycznych, ale również wody i soli mineralnych. Utrata tych ostatnich może prowadzić do zaburzeń elektrolitowych oraz silnego stanu odwodnienia. Fajnym sposobem na szybkie uzupełnienie wody i elektrolitów po wizycie w saunie jest wypicie szklaneczki soku pomidorowego, który naturalnie zawiera sporą ilość potasu. Potas zapobiega wystąpieniu zaburzeń rytmu serca, bolesnych skurczów mięśniowych oraz ogólnemu osłabieniu organizmu. 

SaunowaniePo schłodzeniu i uzupełnieniu płynów przechodzimy do fazy odpoczywania. Po kilku minutach chłodzenia i uzupełnieniu płynów, resztę czasu poświęć na wylegiwaniu się na leżaku lub na pobycie w grocie solnej. 

Faza chłodzenia i faza odpoczynku nakładają się na siebie. Razem powinny trwać tyle samo co faza nagrzewania. 

KONIEC

Po ostatnim cyklu obficie spłucz ciało tylko wodą, nie korzystaj z mydła.

 

Pozdrawiamy,

Marta i Tomasz

Zostaw komentarz