Co kryje się pod nazwą GOT?

 

GOT to skrót od General Osteopathic Treatment. Jest to ogólny zabieg osteopatyczny i jeden z podstawowych sposobów pracy z pacjentem w medycynie osteopatycznej. GOT służy zarówno do przeprowadzenia badania jak i terapii. Podczas wykonywania tego zabiegu bierzemy pod uwagę całe ciało, a nie tylko miejsce, które pacjent wskazał jako bolesne.

Pracując w ten sposób, terapeuta stara się przede wszystkim poprawić cyrkulację płynów w ciele (krwi żylnej, tętniczej oraz limfy), aby nie dochodziło do ich zastoju. Jedną z podstawowych zasad osteopatii jest prawo tętnic, mówiące między innymi o tym, że zastój krążenia krwi i jej stagnacja powoduje chorobę. Celem GOTu jest więc znalezienie miejsca zablokowania i uwolnienie go.

GOT to nie tylko praca nad poprawą krążenia krwi i limfy. Wykorzystując taką pracę wpływamy także na układ mięśniowo-szkieletowy. Ogólny zabieg osteopatyczny oddziałuje na tkanki miękkie, normalizując ich napięcie i ukrwienie. Rytmiczne, okrężne ruchy w stawie stymulują produkcję mazi stawowej, a tym samym poprawiają odżywienie chrząstki stawowej. Pracując GOTem poprawiamy również zakresy oraz jakość ruchów stawów obwodowych i stawów kręgosłupa. Poprawiając działanie układu mięśniowo-szkieletowego możemy pozytywnie wpłynąć na stan pacjentów z np.:

bólem głowy,

bólem kręgosłupa,

bólem mięśni i stawów,

bólem i ograniczeniem zakresów ruchów po urazach i zabiegach operacyjnych,

obrzękami

Znaczna część efektu terapeutycznego to także praca nad zbalansowaniem funkcjonowania układu nerwowego. Obecny szybki tryb życia większości społeczeństwa, nieustająca presja i stres powodują, że występuje przewaga aktywności układu współczulnego (część układu nerwowego odpowiedzialna za reakcję 'walcz lub uciekaj’) nad przywspółczulnym (część odpowiedzialna za uspokojenie, tzw. reakcja 'leżenia i trawienia’). Celem ogólnego zabiegu osteopatycznego (GOT) jest zrównoważenie aktywności obu części autonomicznego układu nerwowego. Po takiej terapii możemy odczuć poprawę między innymi w zakresie oddychania, trawienia oraz snu.

GOT zazwyczaj jest elementem w terapii osteopatycznej, ale może także stanowić jej główny punkt. Ogólny zabieg osteopatyczny jest dostosowywany do indywidualnego rytmu i napięć pacjenta. Czas trwania zabiegu i jego częstotliwość powinny być uzależnione od dolegliwości pacjenta. Tego typu zabieg stanowi również doskonały sposób profilaktycznego oddziaływania na organizm.

 

Pozdrawiam,

Tomasz

Zostaw komentarz