Historia aromaterapii sięga tak daleko jak historia człowieka. Już pierwsi ludzie używali dymu z palonego drzewa do okadzania się, by wprowadzić się w stan ekstazy czy uśpienia. We współczesnej aromaterapii wykorzystujemy naturalne olejki eteryczne w celu poprawy samopoczucia lub przyspieszenia procesu leczenia. 

Olejki eteryczne możemy podzielić bardzo ogólnikowo na kilka grup zapachowych: 

ziołowe (mięta, szałwia, oregano, tymianek)
działanie: odświeżające, kojące, odkażające, antybakteryjne

drzewne (drzewo herbaciane, cedr, sosna, świerk)
działanie: przeciwzapalne, odkażające, oczyszczające, udrażniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przecwipasożytnicze

cytrusowe (mandarynka, pomarańcza, grejpfrut, cytryna)
działanie: pobudzające, stymulujące, wprowadzające w dobry nastrój, podnoszące nastrój

kwiatowe (róża, geranium, ylang-ylang, lawenda)
działanie: kojące, uspokajające, harmonizujące 

korzenne (anyż, kora cynamonowa, koper włoski, goździk)
działanie: antyseptyczne, oczyszczające, rozgrzewające, pobudzające.

Olejki eteryczne można wykorzystywać do aromatyzowania powietrza i jest to najłatwiejszy sposób na ich wykorzystanie. Można je dodawać do relaksujących lub leczniczych kąpieli, kremów, balsamów, szamponów, a także rozpuszczać w olejach bazowych i używać do masażu. Olejki eteryczne mogą posłużyć jako świetny dodatek do własnoręcznie przygotowywanych środków chemii gospodarczej, nadając im odpowiedni zapach oraz działanie np.: bakteriobójcze. 

Poniżej mała ściągawka, którą możesz pobrać, wydrukować i zabrać idąc na zakupy ☺

DOLEGLIWOŚCI

NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY

CIEKAWOSTKI

przeziębienie

kaszel

katar

ból gardła

eukaliptusowy


sosnowy

pichtowy

goździkowy

anyżowy

 

Oprócz wdychania olejków, warto przygotować maść do nacierania klatki piersiowej. Olejki rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu ułatwiają opływ zastojów limfatycznych w okolicy płuc i oskrzeli.

ból głowy

lawendowy

geraniowy

jałowcowy

 

Olejek lawendowy, jako jeden z nielicznych, może być stosowany bezpośrednio na skórę. Warto wmasować go w skronie. Działając rozszerzająco na naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi w naczyniach mózgowych. Inne olejki należy rozcieńczać w olejach bazowych.

bóle mięśniowe

bóle reumatyczne

sosnowy

rozmarynowy

goździkowy

cynamonowy

 

Główny składnik olejku goździkowego (eugenol) ma silne działanie przeciwbólowe. Olejek ten jest bardzo drażniący na skórę, dlatego należy używać go w odpowiednim rozcieńczeniu.

obniżenie nastroju

lęki

depresja

cytrynowy

melisowy

pomarańczowy

lawendowy

 

Słodkie nuty olejków cytrusowych działają pobudzająco na ośrodki w mózgu odpowiadające za nastrój i życiową energię. Olejki te mogą fotouczulać, dlatego nie należy ich stosować na skórę podczas wystawiania się na słońce.

nadmierna pobudliwość

stres

bezsenność

sandałowy

lawendowy

mandarynkowy

trawa cytrynowa

 

Z olejków eterycznych można korzystać nawet w pracy, nie mając dostępu do kominka do aromaterapii. Wystarczy kilka kropli odpowiedniego lejku nalać koszulkę. Pod wpływem temperatury ciała, olejek zacznie parować i unosić się wprost do nozdrzy.

niskie ciśnienie

nadmierna ospałość

brak energii i koncentracji

eukaliptusowy

rozmarynowy

miętowy

drzewo różane

 

Olejek rozmarynowy to istny energetyk wśród olejków. Poprawia pamięć i koncentrację, a także przyspiesza proces uczenia się nawet o 70%. Silniejszy niż kilka filiżanek kawy, choć nie tak smaczny

trądzik bakteryjny/grzybiczy

grzybica skóry i paznokci

drzewo herbaciane

szałwia

jałowcowy

geraniowy

 

Olejków eterycznych można dodawać do gotowych produktów kosmetycznych, aby podkręcić ich działanie. Do słoiczka gotowego kremu, można dodać kilka kropli jednego lub mieszanki odpowiednich olejków, dobranych do zapotrzebowania cery.

zmarszczki

różany

melisowy

geraniowy

Olejek różany jest jednym z najdroższych na świcie. Aby uzyskać zaledwie 1 kg produktu, potrzeba aż 5 ton płatków róży zbieranych tylko jednego dnia w ciągu roku, o samym świcie. Efekty jego stosowania są spektakularne. W przypadku urody – cena nie gra roli!
cellulitis

cyprysowy

geraniowy

grejpfrutowy

 

Robiąc domowy peeling kawowy, warto dodać kilka kropli olejku eterycznego, aby wzmocnić działanie ujędrniające.

ukąszenia owadów lawendowy

eukaliptusowy

drzewo herbaciane

 

Latem, warto mieć przy sobie olej bazowy z dodatkiem olejków eterycznych, które łagodzą swędzenie i pieczenie po ukąszeniach owadów, a także działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo.

 

Pozdrawiam,

Marta

4 komentarze

Zostaw komentarz